Darmowa dostawa od 50,00 zł

Co zrobić ze znalezionym portfelem?

2024-10-31
Co zrobić ze znalezionym portfelem?

Nie wiesz, co zrobić ze znalezionym portfelem? Wiele osób sądzi, że znalezienie czegoś uprawnia do zatrzymania danej rzeczy. Jednak czy tak naprawdę jest, czy to tylko powszechne i błędne myślenie? Znaleziony portfel może tak naprawdę przysporzyć znalazcy wiele kłopotów, jeżeli nie postąpi on w prawidłowy sposób. Jeżeli znajdziesz portfel i go zatrzymasz, to popełnić możesz nawet przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech. Masz znaleziony portfel i nie wiesz, co z nim zrobić? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na ten temat.

Co zrobić ze znalezionym portfelem? Czy można go zatrzymać?

W świadomości społecznej panuje pogląd, że “znalezione nie kradzione”. Przecież, jak znajdziesz 5 złotych czy grosz, to nie zastanawiasz się, kto je zgubił i nie starasz się znaleźć właściciela. W takich przypadkach bardzo ciężko jest ustalić, kto zgubił pieniądze. Jeżeli na drodze leży 5 zł, to wsadzasz do kieszeni i cieszysz się, że masz dzisiaj takie szczęście. Inna sytuacja jest, gdy znajdziesz portfel. Przecież w takim przypadku bardzo łatwo jest ustalić właściciela. Wystarczy, że znaleziony portfel otworzysz i sprawdzisz dowód osobisty lub prawo jazdy. Znajdziesz na nich imię i nazwisko, adres osoby, do której należy znaleziony portfel. Masz zatem możliwość skontaktowania się z nią. Co zatem należy zrobić ze znalezionym portfelem i czy można go zatrzymać? Według prawa obowiązującego w Polsce nikt nie ma prawa zatrzymać znalezionej rzeczy. 

Znaleziony portfel - co zrobić?  Co mówią przepisy?

Galanteria skórzana to dodatki, które łatwo zgubić. Portfele skórzane w tym portfele damskie i portfele męskie są bardzo często użytkowane. Przez co wyciągamy je z kieszeni i w pośpiechu może się zdarzyć, że zostawimy portfel w sklepie lub źle włożymy do torby lub kieszeni i nam wypadnie. Co  w takim wypadku należy zrobić ze znalezionym portfelem? Na pewno nie zatrzymać dla siebie. Stanowi tak zarówno Kodeks cywilny, jak i Ustawa o rzeczach znalezionych.

W Kodeksie cywilnym znajdziemy art. 284, który brzmi następująco:

  • 1.  Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  • 2.  Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

  • 3.  W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

  • 4.  Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Natomiast Ustawa o rzeczach znalezionych w art. 4 stanowi:

  1. Kto znalazł rzecz i zna osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie zawiadamia ją o znalezieniu rzeczy i wzywa do jej odbioru.

Natomiast art. 5 stanowi:

  1. Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta).
  1. Kto znalazł rzecz w cudzym pomieszczeniu niezwłocznie zawiadamia o tym osobę zajmującą pomieszczenie i na żądanie tej osoby oddaje jej rzecz na przechowanie. Jeżeli osoba zajmująca pomieszczenie nie zna osoby uprawnionej do odbioru rzeczy lub nie zna miejsca jej pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy właściwego starostę.
  1. Kto znalazł pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, o których mowa w art. 21 ust. 4, lub rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej i nie zna osoby uprawnionej do ich odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, oddaje rzecz niezwłocznie właściwemu staroście.

Duże znaczenie ma również to, w jakim budynku znajdziemy daną rzecz. Na przykład o znalezieniu rzeczy w budynku publicznym mówi art. 7 ust. 1 Ustawy i rzeczach znalezionych:

  1. Kto znalazł rzecz w budynku publicznym, innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności albo środku transportu publicznego, oddaje rzecz zarządcy budynku, pomieszczenia albo środka transportu publicznego (właściwy zarządca), który po upływie 3 dni od dnia otrzymania rzeczy przekazuje ją właściwemu staroście, chyba że w tym terminie zgłosi się osoba uprawniona do odbioru rzeczy.

Znaleziony portfel - co trzeba zrobić? Wyjaśniamy

Choć istnieją portfele z ochroną RFID, które chronią przed kradzieżą pieniędzy z karty i wrażliwych danych, to nie ma portfeli, które ochronią Cię przed zgubieniem. Dlatego też często zdarza się, że ktoś go znajdzie. Co zrobić ze znalezionym portfelem? Można rozważyć cztery hipotetyczne sytuacje:

  • gdy jesteś w stanie określić właściciela;
  • gdy nie można stwierdzić, do kogo należy portfel;
  • gdy znajdziesz portfel w budynku użyteczności publicznej;
  • gdy znajdziesz portfel w cudzym pomieszczeniu.

Co zrobić ze znalezionym portfelem, gdy wiesz, do kogo należy?

Jeżeli wiesz, do kogo znaleziony portfel należy, bo znajdują się w nim dokumenty, to musisz wezwać właściciela do odebrania rzeczy. Według ustawy właściciel ma rok na odebranie portfela. Jeżeli tego nie zrobi, to właścicielem portfela staje się znalazca.

Znaleziony portfel - co zrobić, gdy nie wiesz, do kogo należy?

Nie masz możliwości ustalenia, do kogo należy znaleziony portfel? W takim razie musisz udać się do starosty. On zabierze portfel i zajmie się jego przechowaniem. Portfel u starosty musi znajdować się dwa lata. Jeżeli w ciągu tego czasu znaleziony portfel nie zostanie odebrany, to staje się on Twój. W jaki sposób? Starosta po upływie dwóch lat wyznaczy Ci termin do odebrania znalezionego portfela. W momencie odebrania go staje się on Twój. 

Co należy zrobić ze znalezionym portfelem w budynku użyteczności publicznej?

Co zrobić ze znalezionym portfelem w urzędzie lub innym budynku publicznym? W takim przypadku nie musisz oddawać go staroście. Wystarczy przekazać zarządcy budynku lub pomieszczenia. Nie wiesz, co należy zrobić ze znalezionym portfelem w autobusie lub pociągu? W takiej sytuacji również należy oddać go zarządcy. Najlepiej kierowcy, motorniczemu lub kierownikowi pociągu.

Co z portfelem znalezionym w cudzym pomieszczeniu?

Co należy zrobić ze znalezionym portfelem u fryzjera lub w sklepie? Przepisy stanowią, że jeżeli znajdziesz portfel w cudzym pomieszczeniu, to zawiadamiasz o tym zarządcę pomieszczenia i na jego żądanie wydajesz znaleziony portfel. Zarządca, jeżeli nie jest w stanie określić właściciela, to zobowiązany jest do przekazania go staroście. 

Co należy zrobić ze znalezionym portfelem, gdy zarządca nie żąda jego wydania? Wtedy najlepiej od razu przekazać go staroście. 

Znaleziony portfel - konsekwencje jego zatrzymania

Wiesz już, co zrobić ze znalezionym portfelem. Co jednak się stanie, gdy nie postąpisz w sposób wskazany w przepisach? Wtedy też dokonujesz przywłaszczenia. Według art. 284 Kodeksu karnego podlegasz wtedy karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności. Zgodnie z ostatnią nowelizacją, jeśli wartość rzeczy nie przekracza 800 złotych, to popełniasz wykroczenie. Jeżeli natomiast rzecz jest warta więcej niż 800 złotych, to mamy do czynienia z przestępstwem. 

Znaleziony portfel -  co to jest znaleźne i czy Ci się należy?

Znaleźne to swego rodzaju nagroda dla uczciwego znalazcy. Jak się okazuje, nie jest to tylko zwyczaj. Znaleźne zostało uregulowane w art. 10 Ustawy o rzeczach znalezionych - za oddanie zguby możemy żądać znaleźnego w wysokości 10 proc. wartości oddanej rzeczy. Co trzeba zrobić, by otrzymać nagrodę? Musisz zażądać go najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej.  Pamiętaj jednak, by o żądaniu poinformować również osobę przechowującą rzecz. To właśnie ona po odebraniu zgubionego portfela przez właściciela przekaże Ci jego dane. Od tego momentu masz miesiąc, by zgłosić się do właściciela. Ważne jest również to, że znaleźne nie może przekraczać 10% wartości rzeczy

Podsumowanie

Nie wiesz, co zrobić ze znalezionym na ulicy portfelem? Warto zdawać sobie sprawę, że złe postępowanie w takim wypadku może powodować wiele problemów. Jeżeli więc masz w domu znaleziony portfel i wiesz, kto jest jego właścicielem, to najlepiej od razu go o tym poinformować. Co należy zrobić ze znalezionym portfelem, gdy nie wiesz, do kogo należy? W takim wypadku musisz przekazać go staroście, zarządcy budynku, kierowcy lub motorniczemu. Ci natomiast powinni przekazać go staroście. Jeżeli postanowisz zatrzymać znaleziony portfel, to dokonujesz przywłaszczenia. Możesz zatem spodziewać się kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Jeżeli natomiast wiesz, co zrobić ze znalezionym portfelem i postanowisz go oddać, to możesz domagać się od właściciela 10% wartości z tytułu znaleźnego.

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 12747 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-25
Super
2025-01-25
Szybka realizacja zamówienia. Towar zgodny z oczekiwaniami.
pixel