Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak dbać o skórzaną torebkę?

2024-05-01
Jak dbać o skórzaną torebkę?

Jak dbać o skórzaną torebkę? To pytanie zadają sobie kobiety, które stały się posiadaczkami tego dodatku i chcą, by pięknie się prezentował przez długi czas. Oczywiście skóra naturalna jest bardzo wytrzymałym materiałem. Jednak złe nawyki i nieodpowiednie traktowanie mogą przyczynić się do zniszczenia torebki. Warto więc zadbać o odpowiednią pielęgnację, by cieszyć się torebką przez wiele sezonów. W artykule znajdziesz praktyczne porady, dzięki którym ta galanteria skórzana będzie w Twojej szafie naprawdę długo.

Jak dbać o skórzaną torebkę? Pamiętaj o regularnym czyszczeniu

Proces czyszczenia torebki skórzanej jest dwuetapowy. Na początku musisz zadbać o jej wnętrze. Lekkie zabrudzenia usuniesz za pomocą wilgotnej szmatki. Jeżeli natomiast podszewka jest mocno zabrudzona, to musisz użyć delikatnych detergentów. Jak więc czyścić mocno zabrudzoną skórzaną torebkę wewnątrz? Rozpuść detergent we wodzie i zamocz w roztworze ścierkę. Następnie odsącz ją z nadmiaru płynu i wyczyść zabrudzenia. Pamiętaj jednak, by nie pomoczyć podszewki zbyt mocno, ponieważ może to uszkodzić skórę. Po wyczyszczeniu wnętrza zostaw torebkę do wyschnięcia. Nie stawiaj jej w pobliżu źródła ciepła, bo może to spowodować, że skóra się przesuszy i popęka. 

Jak czyścić skórzaną torebkę z zewnątrz? Jeżeli chcesz usunąć kurz i delikatne zabrudzenia, to najlepiej sprawdzi się szmatka zamoczona we wodzie. Wystarczy, że przetrzesz powierzchnię torebki i będzie wyglądać, jak nowa. Jak natomiast czyścić skórzaną torebkę z zewnątrz, gdy chcesz usunąć mocniejsze zabrudzenia? Pamiętaj, że torebki skórzane nie mogą mieć zbyt dużego kontaktu z wodą. Dlatego też moczenie lub intensywne pranie materiału nie wchodzi w grę. Jeżeli więc chcesz usunąć zaburzenia, to najlepiej zdecydować się na specjalny preparat. Kupisz go w każdym sklepie, w którym sprzedawana jest galanteria skórzana. Preparat usunie zabrudzenia, ale nie uszkodzi materiału. Dzięki temu torebki kuferki skórzane, listonoszki skórzane czy kopertówki skórzane wyglądają jak nowe. 

Jak pielęgnować skórzaną torebkę? Natłuszczanie 

Zastanawiasz się, jak pielęgnować skórzaną torebkę, po tym, jak już ją wyczyścisz? Dokładne usunięcie z zabrudzeń jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu skuteczne będą kolejne kroki. Warto pamiętać, że olejowanie jest bardzo istotne dla skóry naturalnej. Dzięki regularnemu natłuszczaniu materiał nie wysycha i nie ma ryzyka, że skóra popęka. Wysuszony materiał szybciej też traci kolor. Jeżeli więc zależy Ci na tym, by Twoja torebka wyglądała dobrze przez cały czas, to regularnie ją natłuszczaj. Jak dbać o skórzaną torebkę za pomocą domowych sposobów? Do natłuszczania możesz użyć:

  • roztworu z oleju lnianego - to idealne rozwiązanie dla ciemnych skór. Jak pielęgnować skórzaną torebkę za pomocą oleju lnianego? Wystarczy zmieszać go z octem w proporcjach 1:3. Następnie za pomocą szmatki nałożyć miksturę na torebkę i delikatnie wypolerować;
  • oleju rycynowego - jest on bardzo delikatny i z pewnością nie zniszczy skóry. Nie trzeba go również z niczym mieszać. Wystarczy więc, że nałożysz go na ściereczkę i wypolerujesz nim torebkę;
  • wosku pszczelego - sprawdzi się idealnie, jeżeli chcesz, by Twoja torebka miała połyskującą powierzchnię

Jak chronić torebkę skórzaną? Pamiętaj o impregnacji

Czasami Twoja torebka skórzana będzie narażona na wilgoć. Na przykład wtedy, gdy będziesz wybierać się do pracy i złapie Cię ulewa. Wiadomo, że skóra naturalna nie lubi nadmiaru wody, która jej po prostu szkodzi. Jak więc konserwować i chronić skórzaną torebkę, by deszczowe dni nie były dla niej zagrożeniem? To bardzo proste! Musisz zadbać o jej impregnację. Dzięki temu na jej powierzchni powstanie warstwa ochronna, która zablokuje negatywne działanie wody. Jak impregnować skórę i o czym pamiętać? Jest kilka ważnych zasad, które musisz znać, by wykonywać tę czynność prawidłowo. Pamiętaj:

  • impregnację powinno wykonywać się regularnie. Jeden zabieg z pewnością nie wystarczy. Dbaj o to, by impregnować skórę raz na kwartał;
  • do impregnacji możesz użyć sklepowych środków. Zwróć jednak uwagę, do jakiego rodzaju skór są przeznaczone. Zamsz i nubuk wymagają zastosowania innych preparatów niż skóra licowa. Jeżeli jednak wolisz impregnować torebkę za pomocą naturalnych środków, to zastosuj pszczeli wosk. Nie tylko zaimpregnuje skórę, ale też ją nawilży.

Jak chronić skórzaną torebkę przed zniszczeniem?

Wiesz już, jak dbać o skórzaną torebkę, by jej materiał prezentował się dobrze przez wiele sezonów. Jednak czyszczenie, konserwowanie i impregnacja to nie wszystko. Bardzo ważne jest również odpowiednie przechowywanie skórzanych torebek zwłaszcza kuferków i tych, które mają sztywną strukturę. Jak zatem przechowywać torebki ze skóry, by nie straciły swojego kształtu? Skóra naturalna musi oddychać, więc nie wybieraj plastikowych worków. Torebkę najlepiej przechowywać w płóciennym worku. Może to być ten sam, który otrzymałaś podczas zakupu torby, ponieważ producenci zazwyczaj właśnie takie zabezpieczenie stosują. Oczywiście przed schowaniem jej do torby wyczyść ją i nawilż, by w każdym momencie móc z niej skorzystać i nie martwić się pielęgnacją. Dodatkowo umieść torebkę w zacienionym miejscu, ponieważ długa ekspozycja na promienie słoneczne może spowodować, że torebka wyblaknie. Pamiętaj też o wypełnieniu torebki skórzanej, by się nie odkształciła, a na koniec odłóż ją tam, gdzie będzie miała sporo miejsca i nic jej nie przygniecie. 

Podsumowanie

Kobiety uwielbiają skórzane torebki. Są one bowiem modne, wytrzymałe i bardzo funkcjonalne. Jednak, by służyły, jak najdłużej trzeba wiedzieć, jak dbać o skórzaną torebkę. Proces ten jest kilkuetapowy i trzeba wiedzieć, co dokładnie robić, by torba zachowała swoje piękno. Na samym początku warto zadbać o wyczyszczenie torebki. Pamiętaj, by wyczyścić zarówno wnętrze, jak i jej zewnętrzną część. Możesz użyć wody i delikatnych detergentów lub specjalnych preparatów. Następnie musisz natłuścić skórę, by nie popękała. Możesz do tego użyć oleju rycynowego, wosku pszczelego lub oleju lnianego. Na samym końcu zadbaj o impregnację i pamiętaj o przechowywaniu torebki w odpowiednim miejscu. Dzięki temu Twoja skórzana torebka z pewnością będzie się świetnie prezentować

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
modnyportfel.pl Reviews with ekomi-pl.com pixel